Фойерверки и домашни любимци – 4 начина да помогнете на кучето да се справи със страха
Традицията повелява… при големи празнични мероприятия да има фойерверки. Не традицията, всъщност, а модата.
За съжаление образованият гражданин, българин, европеец и т.нат, забравя, че този едничък ни свят не е създаден само за нас – човеците. До нас и около нас има безброй други живи организми, за които подобно човешко забавление… всъщност е мъчение.
Дори над онези, които считаме за свои най-добри приятели – кучетата, нямаме милост.
Само човек, който не е виждал реалния страх в очите на животните, може да се забавлява от тези „топовни гърмежи“, макар и оцветени в ефектни багри. А ако и въпреки това насладата продължава… то и затова си има диагноза.
Знаете ли колко обяви се пускат след например, новогодишна заря в някой по-голям град, за изгубени кучета? Собствениците им ги извеждат на нормална разходка, като ги държат прилежно за повода, но още при първият гръм, нищо не е достатъчно да задържи уплашеното до смърт животно.
Защо кучетата се страхуват толкова много от фойерверки?
Много кучета намират силните, изненадващи звуци, като гръм на фойерверки или гръмотевици, за тревожни и обезпокоителни.
Кучетата имат отличен слух и когато чуят нещо страшно или странно за тях, инстинктите им вземат връх и им казват да се махнат и да намерят безопасно място. Поради тази причина, имайте предвид, че забавления, включващи фойерверки, не са забавни за повечето кучета.
Очевидно би било трудно да се промени върлуващата народопсихология. Въпросът е има ли как да помогнем на нашите домашни любимци – не само кучетата, но и котките, които също поради отличния слух, преживяват подобни „чествания“ са изключително травмиращи.
Безспорно има кучета, които или не се вълнуват от гърмежите, или се настървява и почват да лаят в посока на силния звук. Но това е по-редкият случай в сравнение с онези, при които животните или бягат, или треперят, или се крият с разтуптени от страх сърчица.
По-лошото е, че преживяният стрес може да отключи здравословни проблеми, като запек, проблеми със стомаха, липса на апетит.
4 съвета за облекчаване на стреса на вашето куче по време на фойерверки
Важно е да запомните, че всяко куче е с индивидуален характер и поведение. Нужно е търпение (и желание), за да разберете как точно да помогнете на вашия най-добър приятел.
Стремете се винаги да пазите кучето си у дома и далеч от фойерверки, не го извеждайте, когато сте наясно, че ще има подобни „чествания“, поставете му микрочип (ако все още няма), нека винаги носи каишка с вашите данни за контакт.
- 1. Създайте безопасно място
Всяко куче трябва да има достъп до безопасно място в дома си, където да може да се оттегли, когато пожелае. Това може да е леглото му, празна спалня или офис, баня или някакво сервизно помещение.
Поставете любими негови вещи – играчка, одеяло, обувка, която обича да гризе, в тази „паник стая“, да я наречем. В моментите, когато се крие там, нека никой не го притиска да напуска или да се „държи мъжки“. Правете му компания през определени интервали, като му говорите приятелски и успокояващо.
- 2. Останете с кучето си и осигурете комфорт
В най-големия момент на паника – т.е. момента на внушителната заря, която радва хората, бъдете до вашия любимец. Осигурете му комфорта на вашето присъствия, точно както бихте го направили с детето си, когато е уплашено.
- 3. Отвлечете вниманието на кучето си с играчки и лакомства
Не винаги знаем кога ще има фойерверки, но когато все пак сте наясно, опитайте се да отвлечете вниманието на кучето си с нещо, което знаете, че ще задържи интереса му за дълго време – било любимите му лакомства, било нова играчка. Не забравяйте – вие познавате любимеца си най-добре и ще знаете кое точно би могло да му помогне в момент на паника и страх.
- 4. Опитайте с „фонов“ шум
Някои кучета се радват на успокояващи звуци като бръмчене на вентилатор или просто мърморене от телевизор. Опитайте дори с някаква по-силна музика – вероятно в празничен ден никой от съседите ви няма да се разсърди.
А и се предполага, че подобна канонада от фойерверки ще продължи минути, а не часове. Пуснете „фоновият шум“ преди старта и нека приключи след шумното, светлинно шоу.
Ключът към това да помогнете на всяко куче да се справи със страшните неща е да се опитате да го опознаете и/или да се поставите на негово място, колкото и странно да ви звучи. Кучетата изпитват страх по същия начин, както ние хората, и понякога се нуждаят от малко допълнителна подкрепа. Нека помощта ви е точно като към безценен приятел.
No comments yet.